Čas na reálné hodnoty

28.04.2022

Proč mít majetek v něčem hmotném? Kde byste chtěli mít peníze, pokud by se stát rozhodl svůj dluh vyřešit měnovou reformou? Současné dluhy států jsou nesplatitelné. V minulosti se obrovské zadlužení řešilo hyperinflací a měnovou reformou.

Co znamená měnová reforma? Z peněz na účtu vám škrtnou např. pět nul (stalo se v r. 1993 v Polsku, v r. 1953 v ČR se měnilo 50:1, či 5:1).

To znamená, že pokud budete mít na účtu větší hotovost, přijdete o část/většinu svých úspor.

Roste nedůvěra lidí v měnu

V posledních dvou letech byla vytištěna třetina všech dolarů, co kdy existovaly. Tím se nastartovala velká inflace, která je zesílena lockdownem a válkou, tedy nedostatkem i na straně nabídky.

Za stejné množství peněz si koupíme čím dál méně, výrazně méně. Měna ztrácí na hodnotě.

Sankce v Rusku budou mít dopad na celý svět - zvýšená cena energií se promítne do cen zboží na celém světě. Inflace bude růst dál a s tím nedůvěra v měnu, měnový systém.

V r. 2022 se odhaduje průměrná inflace 13 - 15 %.

Nedůvěru lidí ve fiat měnu dokazuje také růst úspor v bitcoinech. Lidé jej berou jako uchovatele hodnoty a čím dál více jej drží dlouhodobě, namísto spekulativně/krátkodobě. Roste také počet lidí spořících do zlata.

Banky se zatím tiše připravují na nový systém centrálního bankovnictví, který obnáší zrušení hotovosti a zavedení digitální měny, tzv. CBDC. Tento systém by měnovou reformu velmi zjednodušil a umožnil.

Zavedením CBDC by měla centrální banka plnou kontrolu a moc nad našimi financemi. Všichni by měli běžný účet přímo u centrální banky, která by nám mohla jak peníze přidat (tzv. nepodmíněný příjem), tak ubrat (např. zavedením úroků -20 %), tak nařídit za co je můžeme utratit.

Měnová reforma by tak díky CBDC byla velmi jednoduchá.

Jak můžeme dnes připravit své finance na větší inflaci či měnovou reformu?

Část úspor uložte do REÁLNÝCH HODNOT, takových, na které si můžete sáhnout a ještě lépe - jsou mimo systém (neexistuje k tomu výpis).

  • zařadit do portfolia drahé kovy (zlato, stříbro) - reálná aktiva, na kterým mám kontrolu jen já a nikdo jiný o nich neví, jsou stěžejním nástrojem v zajištění proti krachu systému

  • část peněz mít v bitcoinu - mohou plnit funkci svobodných a neinflačních peněz

  • můžete nakoupit pozemky, byt, les, zahrádku, garáž...

  • kdo má rád umění a rozumí mu, je to pro něj také vhodná investice a diverzifikace portfolia

  • hotovostní rezervu mít ve více měnách - mít účty i v jiných měnách než v koruně. Bezpečným přístavem v době nestability je švýcarský frank

  • myslet globálně - pokud sázím na nemovitosti a mám v nich 100 % majetku, je nutné nespoléhat se jen na jeden stát, na jednu jurisdikci, ale investovat také do pozemků v zahraničí

  • jednat lokálně - být součástí komunity, přátel, kteří se v době krize podrží. Mít vlastní zdroj tepla, vody, jídla.

Nemusíte mít nutně velké částky, do některých investic, jako je zlato, nemovitosti či bitcoin je možné spořit i postupně, např. 1000 Kč/měs.

Postupný nákup investic je strategie, která nejlépe funguje, protože si průměrujete cenu. Nekupujete za velký peníz v jednom bodě, ale rozložíte nákup v čase, nakupujete průběžně za různé ceny, a tím si konečnou cenu průměruje. Vyhnete se tím hlavně nákupu na vrcholu, tj. za draho.

Pokud chcete poradit s tím, co by zrovna pro Vás bylo nejvýhodnější, či chcete začít spořit do zlata/stříbra, fondu lesů či nemovitostních akcií, neváhejte se ozvat. Pracuji také online.

Marcela Jahodová, finanční poradce, Křičkova 2845/11, Hodonín, 695 01, +420 776 230 405
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky