Digitální měny centrálních bank - CBDC

28.04.2022

Svět po válce na Ukrajině bude jiný. Mění se mocenské rozložení světa, mění se finanční systém. Zavedení digitálních měn centrálních bank s válkou sice vůbec nesouvisí, o jejím vzniku se hovořilo dávno před ní, ale do změn může zapadat.

Co je CBDC

Central bank digital currencies, neboli digitální měny centrálních bank. Jedná se o digitální měnu vydávanou přímo centrálními bankami. Její platformou bude zřejmě blockchain. Nelze je však zaměňovat s kryptoměnami jako např. bitcoin či ethereum, které blockchain také používají. Bitcoin je plně decentralizovaný, tj. není zde jedna instituce, která by ho vydávala, bitcoin vzniká těžbou na mnoha, mnoha počítačích. Narozdíl od bitcoinu je CBDC naprosto centralizované, je zde centrální banka, která tuto měnu garantuje, vydává.

CBDC má řadu prvků společných s hotovostí, protože stejně jako hotovost představuje pohledávku přímo za centrální bankou. Na rozdíl od hotovosti je však čistě digitální.

První zemí na světě, která CBDC plošně spustila, jsou Bahamy.

Česká národní banka tak v současné době v oblasti CDBC především monitoruje zahraniční vývoj.

Můžete si to představit tak, že byste měli ve svém internetovém bankovnictví ještě jeden běžný či spořící účet, který by ale v pozadí byl vedený u České národní banky, což byste reálně ani nepoznali. Tyto peníze by však byly programovatelné.

CBDC jsou programovatelné digitální peníze

Co to znamená? Tohle je ta nebezpečná část, kdy naše spotřební chování může řídit centrální banka. Centrální banka by mohla rozhodovat o tom, za co ty peníze utratíme, mohla by lépe provádět měnovou politiku.

CBDC není tedy samo o sobě špatné, jde o to, kdo bude v centrálních bankách sedět.

Zavedení CBDC je určitě dlouhodobý projekt a netýká se nás to ještě následujících 5-10 let. I když vývoj se urychluje, je tedy možné i dřívější zavedení.

Ve hře jsou ještě kvantové počítače a zavedení kvantového finančního systému. Budoucnost je tedy otevřená, jsou rozehrané různé možnosti a zatím není jisté, která vyhraje.

Nyní je čas se připravit a být v klidu, ať se venku děje cokoli.

V dnešní době, kdy predikce budoucího vývoje nejsou vůbec růžové, je o to víc důležité zůstat v klidu, nepodléhat strachům a obavám o budoucnost.

K tomuto klidu vám může pomoci i to, že máte své peníze zabezpečené, připravené na dobrý i špatný scénář. To znamená mít svůj majetek rozdělen do více druhů aktiv, které se chovají jinak v různých ekonomických scénářích.

Například akciím se daří, když ekonomika roste, naopak nedaří se jim, když ekonomika klesá. Toto období poklesu akciových trhů nás teď zřejmě čeká. Zlato se chová opačně, daří se mu v dobách ekonomických krizí.

Při dělení majetku na hromádky se můžeme inspirovat starým židovským pravidlem 3 loukotí: třetinu ve finančních produktech (akcie), třetinu v nemovitostech, třetinu ve zlatě.

Když akcie budou klesat, podrží náš majetek růst zlata a naopak.

V souvislosti se zavedením CBDC nám může část majetku v drahých kovech tvořit polštář, který je mimo systém, není ovladatelný autoritami.

Pravidlo tří loukotí je velmi všeobecné, vždy je dobré se podívat nejdřív na vaši situaci, cíle a jaký máte vztah k riziku. Pokud byste chtěli vědět, jak by rozdělení majetku na hromádky mělo vypadat právě u vás, můžu vám pomoci se na vaši situaci podívat a zpracovat finanční plán.



Marcela Jahodová, finanční poradce, Křičkova 2845/11, Hodonín, 695 01, +420 776 230 405
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky