Inflace - je potřeba zbystřit?

20.03.2021

Inflace je často skloňovaná a každý ji bere jako normální součást života. Je to tak správně, pokud je inflace kolem 2 % dá se s tím žít. 

Pro upřesnění pojmu - inflace je snížení kupní síly peněz kvůli růstu množství peněz v ekonomice.

V současné pandemické době množství peněz v ekonomice roste enormním způsobem. V běžném životě to vidíme např. v přímé podpoře vlády podnikatelům, rodičům, kteří jsou s dětmi doma, firmám, apod.

Centrální banky nad inflací zatím přivírají oči, protože se hodí pro rychlejší umazávání vzniklých dluhů. Protože státní dluh kvůli vládním kompenzacím neúprosně roste. Každý občan už dluží  191 000 Kč.

Inflace v lednu 2021 byla 3 %. Pokud bychom nyní na účet vložili 100 000 Kč a nechali je tam ležet 5 let, za pět let bude při této míře inflace mít těchto sto tisíc korun hodnotu pouze 86 260 Kč. Za dvacet let by to bylo 55 367 Kč, téměř o polovinu méně!

Z tohoto důvodu je vhodné na běžném či spořícím účtu nechat pouze nutnou rezervu např. ve výši šesti měsíčních výdajů a zbytek investovat s výnosem alespoň pokrývajícím inflaci, tedy se zhodnocením alespoň 3 %.

V důsledku enormního tištění peněz nejen u nás, ale i v zahraničí hrozí, že inflace se bude zvyšovat. 

Z minulosti známe i situace, kdy se inflace takzvaně utrhla a přerostla v hyperinflaci. Stalo se tak po první světové válce, kdy tiskem peněz potřebovali krýt válečné výdaje. Způsobilo to velké znehodnocení měny a někdo si možná vybaví obrázky z poválečného Německa, kdy bankovky zametaly na ulici a měly hodnotu více jako papír na podpal.

Hyperinflace je pro ekonomiku devastující, protože národní měna ztratí z důvodu zvyšování cen hodnotu. Lidé se proto této měny ve velkém zbavují a hledají jistotu např. ve zlatě a stříbře. To v době inflace naopak roste na ceně.

Vložení části majetku do těchto hmotných aktiv, do zlata a stříbra, které máte fyzicky doma pod svou kontrolou, ochrání vaše prostředky před znehodnocením v budoucnu. 

Pokud máte velkou část majetku v akciích, tak zařazením drahých kovů do portfolia snížíte i riziko poklesu trhů a váš majetek jako celek bude v bezpečí.

Pro ideální zařazení drahých kovů do vašeho portfolia mě neváhejte kontaktovat, projdeme vaši konkrétní situaci a zhodnotím, zda je pro vás zlato/stříbro vhodné, případně v jakém množství a jakou formou.

Marcela Jahodová, finanční poradce, Křičkova 2845/11, Hodonín, 695 01, +420 776 230 405
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky