Jak na investice, pokud jste konzervativní

20.11.2021

Inflace se koncem roku 2021 blíží k šesti procentům, přitom úroky na běžném účtu jsou stále kolem 1 -2 %. Co to znamená?

Pokud nechceme, aby naše úspory ztrácely na hodnotě a každým rokem si za stejnou sumu na účtu mohli koupit méně a méně, jsme NUCENI investovat.

Co když ale teprve začínám, nevyznám se v tom a nemám rád riziko?

Jedinou cestou je rozložit majetek mezi více druhů aktiv. Není dobré mít majetek pouze v jednom typu spoření nebo investice.

Mám stavebko, penzijko, kapitálové životní pojištění a nějaké fondy od Conseq - mám dobře rozloženo riziko?

Bohužel ne. Penzijní společnosti, pojišťovny MUSÍ částečně nakupovat státní dluhopisy, ty jsou také ve stavebku. Dále nakupují dluhopisové a akciové fondy. Pokud máte tyto nástroje - máte majetek v dluhopisech a akciích.

Toto rozložení je nedostatečné, protože zde existuje riziko protistrany (krach státu, firmy, která vydává dluhopisy), pokles na akciových trzích. Máte v ruce jen papír/výpis - tedy nic hmotného, hmatatelného.

Proto se doporučuje do portfolia zařadit ještě nemovitosti a drahé kovy (případně místo nemovitosti - hotovost).

Máme-li tedy akcie ve fondech, životku, penzijku, tak je dobré peníze, které jsou nad naši rezervu (3-6 měsíců) rozložit mezi drahé kovy, případně nemovitost (pokud to lze a dává smysl).

Pokud nemovitost nevychází - nechat peníze v hotovosti (část bitcoin) a v případě propadu trhů poslat více do fondů.

Toto nastavení portfolia na čtvrtiny (místo nemovitosti si můžete dosadit hotovost), vám zajistí klidné spaní, jelikož výkyvy nebudou velké a dobře projde i krizí.

Ráda zde zmíním názor, že investováním nelze zbohatnout - toto portfolio je nastaveno na udržení hodnoty vašich peněz, výnosy tedy pokrývají inflaci a při pravidelném rebalancování může projít snadno i krizí, jelikož rizika jsou dobře vyvážená.


Marcela Jahodová, finanční poradce, Křičkova 2845/11, Hodonín, 695 01, +420 776 230 405
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky