Jak začít investovat?

18.01.2021

Investování nezačíná studiem jednotlivých produktů. Začíná ve vaší hlavě, kde si nejdříve musíte ujasnit a nejlépe i sepsat své životní a potažmo finanční cíle.

"Lidé, kteří mají definovaný svůj cíl, dosáhnou 2x většího bohatství, než kdyby cíl definovaný neměli" Annamaria Lusardi, ekonom.

Cíle doporučuji sestavovat podle metody SMART, tedy cíle by měly být:

S-specifické (např. chci dům, dřevostavbu, na klidném místě, moderní výbava, žlutá sedačka... Je potřeba jít více do podrobna)

M-měřitelné (dům bude stát 4 mil. Kč)

A-ambiciozní (chci kvalitní materiály, soláry, vlastní čističku... Myšlenka na takový dům vás musí nadchnout a zvednout ze židle a jít pro to něco udělat)

R-realistické (zároveň musí být realistický, musí být realistické, např. že si našetřím 20 % ceny a budu mít na splátky hypotéky)

T-termínované (dům chci do pěti let. Cíl je nutné nějak časově ohraničit, abychom měli konkrétní bod v čase, kdy ho chceme dosáhnout)

Poté, co si sestavíte cíle, je potřeba analyzovat váš současný stav, tedy jaké máte příjmy, majetek, případně dluhy.

Pak je nutné si zhodnotit svůj vztah k riziku, zda snesete i trochu adrenalinu nebo jste spíše konzervativní ve vztahu k penězům.

A to vše je již součástí finančního plánu. Finanční plán je základ pro smysluplné investování a k naplnění vašich cílů. Plán vás bude provázet investováním, řekne vám co, kdy a kolik nakoupit, a zároveň vás bude chránit před impulzivními nákupy či naopak prodeji.

Pokud si budete nejistí, zda koupit to či ono, vždy se vrátíte ke svému plánu a tam si znovu připomente kde jste a kam směřujete.

Kvalitní finanční plán zahrnuje právě nastavení cílů, vztah k riziku, alokaci (jak velké budou jednotlivé hromádky) a diverzifikaci, tj. rozdělení majetku za účelem snižování rizika.

A teprve až poté se vybírají správné investiční produkty. V závěru plánu najdete kolik a do čeho investovat.

Výše citovaná ekonomka Annamaria Lusardi ve své studii také zjistila, že "Lidé, kteří mají definované cíle a navíc sestavený plán, dosáhnou 3x většího bohatství".

Přeji ať se daří při nastavování cílů a pokud byste chtěli pomoci s jejich nastavením a následně se zpracováním finančního plánu, neváhejte se na mě obrátit, společně se na to podíváme.

Marcela Jahodová, finanční poradce, Křičkova 2845/11, Hodonín, 695 01, +420 776 230 405
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky