Cykly bohatství

18.01.2021

Vše se pohybuje v cyklech, v přírodě se střídají roční období, v lidském životě se jednou daří, jednou nedaří a stejně tak i v ekonomice se střídají období růstu a období poklesu.

Strategie cyklů bohatství využívá poklesů k nákupu podhodnoceného aktiva a prodeji toho předraženého. Řídí se zásadou "nakupuj levně, prodávej draze". Na obrázku níže vidět, že akciový a nemovitostní cyklus jde proti cyklu zlata (zlatu se daří v době krize, akciím naopak v době prosperity).

V době, kdy je akciový a nemovitostní cyklus na svém vrcholu, má smysl část těchto aktiv prodat, sklidit zisky a část zisku vložit do aktiva, které je v té době podhodnocené, tedy do zlata/stříbra.

Jak krize, nejistota a nestabilita bude sílit, bude růst na ceně také zlato a stříbro. V době, kdy už bude nesmyslně drahé, zlato prodáme, sklidíme zisky a ty vložíme do aktiva, které bude v té době opět podhodnocené. Budou to akcie a nemovitosti, protože v krizi klesne jejich cena.

Pokud budeme cykly takto pravidelně střídat, bude náš majetek držet stále stejnou hodnotu nebo růst. Majetek bude kryt proti propadům trhu a nemusíme se bát měnových reforem nebo výrazné inflace.

Popsala jsem nyní ideální model, tématu diverzifikace a alokace majetku se budu věnovat i v dalších příspěvcích, kde půjdu více do hloubky.

Marcela Jahodová, finanční poradce, Křičkova 2845/11, Hodonín, 695 01, +420 776 230 405
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky